Monday, September 20, 2010

SHOPRITE Deals 9/19 - 9/25

Last week for The More You Spend, The More You Save!

Make sure you grab the "Live Right" magazines - they contain great manufacturer coupons!  And don't forget your reuseable bags - $0.05 off for each!!

For an FAQ of Couponing and  list of all abbreviations with their meanings, please click here.


his week, I am trying to organize it a little differently to save your ink and paper!  Please read below to see how it works - and please leave me a comment here or on FB to let me know what you think!  Is it easier/harder?  Do you like it/dislike it/hate it/indifferent?

  • All coupons labeled with a (C) are from Coupons.com. 
  • All coupons labeled with an (SS) are from Smartsource. 
  • All coupons labeled with an (RP) are from Redplum. 
  • All coupons labeled with a (Sh) are from Shortcuts. 
You might want to make a list of the ones you want to print out from each page.  On that coupon page, select all the ones on your list and print them at the same time to save paper and ink (it won't print ads when you print multiple coupons on a page.  Please click through one of my links! :)


Coupons.com        SmartSource           RedPlum            Shortcuts

  
BREAKFAST

Kelloggs Apple Jacks, Fiber Plus, Corn Flakes, Simply Cinnamon Corn Flakes, Eggo, Smorz, Froot Loops, Corn Pops, Cinnamon, Rice Krispies, Frosted Flakes, Crispix, Raisin Bran, Cocoa Rice Krispies $1.99 (limit 4 per variety)
-$1.50 off 2 Apple Jacks, Froot Loops or Corn Pops here (C)
-$1.50 off 2 Apple Jacks, Froot Loops or Corn Pops here 
-$1 off 2 Corn Flakes, Crispix, Raisin Bran here 
-$1 off 2 Rice Krispies, Cocoa Krispies here 
-$0.75 off Simply Cinnamon Corn Flakes here 
-$0.75 off Fiber Plus here 
-$1 off 2 Fiber Plus, Corn Flakes, Simply Cinnamon or Cinnabon in RP 9/12
-$1 off 2 Rice Krispies, Cocoa Krispies in RP 8/15
= as low as $0.49

Kelloggs Pop Tarts $1.99
-$1 off 3 here 
-$1 off 3 in SS 8/29
 = $1.66 each when you buy 3

CANS/PREPACKAGED

College Inn Broth $1.00
-$1 off 6 in RP 9/19
= $0.83 each when you buy 6

Del Monte Fruit, Tomatoes or Vegetables $1.00
-$1 off 5 in RP 9/19
= $0.80 each when you buy 5

Thai Kitchen Noodle Bowls $1.49
-$1 off 2 in RP 8/29
= $0.99 each when you buy 2

CONDIMENTS/SAUCES/SPREADS

Barilla Pasta Sauce $1.99
-$1.25 off 2 in SS 8/29
-$0.75 off in SS 8/29
= as low as $0.49


Kikkoman Terriyaki or Soy Sauce $1.99
-$0.55 off in SS 6/27
= $0.89


Pompeian Pomegranate Vinegar $1.49
-$0.50 off here
= $0.49

Sun Crystal Sweetener $2.99
-$1 off here 
-$2 off in RP 7/25
= as low as $0.99

DAIRY/NONDAIRY ALTERNATIVES


Almond Breeze Milk $2.49
-$0.55 off here (SS)
= $1.39

Brown Cow Yogurt $1
-$0.50 off 3 here(6 different coupons for different varieties)
=  $0.67 each when you buy 3



Coffee-mate Flavored Creamers $0.99 (Wed - Sat)
-$0.75 off here
-$1 off 3 here
-$0.55 off in Sept All You
= as low as FREE



Heluva Good Chunk Cheese $1.78
-$0.50 off here
= $0.78


International Delight Creamer $2.00
-$0.55 off here
= $0.90

Simply Smart Milk $2.99
-$1 off here
= $1.99


FROZEN

Marie Callender’s  $1.66
-$1 off Asian Recipes here
= $0.66

Super Pretzel $1.99
-$0.50 off in RP 8/15
= $0.99


GRAINS/BREAD

Barilla Pasta $0.88
-$0.75 off in SS 8/29
-$0.55 off in SS 8/29
-$1 off 2 in SS 8/29
= as low as FREE

Carolina Long Grain Rice $0.89
-$0.50 off in RP 8/29
-$1 off 3 in RP 8/29
= as low as FREE

Minute Ready-to-Serve Rice $1.67
-$0.50 off here (C)
-$0.50 off here
= $0.67

PAPER/HOUSEHOLD

Angel Soft 24pk Bath Tissue $4.99
-$0.50 off here 
-$1 off 2 in RP 9/19
= $3.99

Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner $2.49
-$1 off here
= $1.49

Soft Scrub $2.49
-$0.75 off here
-$0.50 off in RP 8/15
= $0.99

SNACKS

Cheez Its $1.99
-$1 off 2 here
-$1 off 2 in RP 8/29
= $1.49 each when you buy 2

Fisher Dry Roasted Peanuts $1.74
-$1 off in SS 6/20
= $0.74

Keebler Chips Deluxe, Fudge Shoppe Cookies $1.99
-$1 off 2 here
-$1 off 2 in RP 8/15
= $1.49 each when you buy 2

Larabar Bars $1.00
-$0.75 off 3 here
= $0.50 each when you buy 3

Nestle Morsels $2.29
-$1 off 2 here
-$0.50 off 2 here
=$1.79 each when you buy 2

Pepperidge Farm Milano Cookies $1.99
-$0.55 off here
-$1 off here
-$0.75 off in SS 8/1
-$0.60 off in SS 8/1
= as low as $0.49

Rice Krispies Treats $1.99
-$1 off 2 in RP 8/15
= $1.49 each when you buy 2

Welch’s Fruit Snacks $1.66
-$1 off in RP 8/15
-$1 off 2 in RP 8/15
= as low as $0.66

This post is part of Becentsable's Grocery Gathering.  If you don't see your store listed on my blog, please check out Becentsable's Grocery Gathering for an extensive list of grocery stores and blogs that cover the best deals!

No comments:

Post a Comment

I'd love to hear from you!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails